top of page
Keresés
Szerző képePszichoTeam

Mi az a sématerápia?

Frissítve: 2023. jún. 28.

Mik is azok a sémák?


A sémák nagyon mély, visszatérő, forgatókönyvszerűen ismétlődő meggyőződések, hiedelmek önmagunkról és másokkal való kapcsolatainkról, amelyeket kétségbevonhatatlanul igaznak élünk meg. Ezek a hiedelmek jellemzően gyermekkorban, olyan történések kapcsán alakulnak ki, amikor valamely alapszükségletünk sérül.

A tapasztalatok, élmények és emlékek összetett lenyomatként rögzülnek bennünk, melyeknek van - konkrét emlékekből származó, vagy attól akár leszakadt - érzelmi, gondolati és testérzeti aspektusuk is.

A sémák egész életünk során finomodnak, szűrőszemüvegként működnek, önsorsrontó módon megerősítést nyernek.


Nekem is vannak sémáim?


Biztosan, mert mindenkinek vannak. Mivel nincs tökéletes szülő és tökéletes gyermekkor, ezért olyan ember nincs, akinek ne lennének sémái. Egyáltalán nem mindegy azonban, hogy mennyi, és hogy milyen mértékben hatják át a személyiséget. Ezeket sématesztek kitöltésével és egyéb módszerekkel is fel lehet térképezni.


Mi az a sématerápia?


A standard kognitív viselkedésterápiás eljárások időhatáros, strukturált terápiák, hatékonyságuk egyértelmű szorongásos és depresszív kórképekben, ugyanakkor limitáltan alkalmazhatóak bizonyos nehezen kezelhető zavarokban.

A huszadik század végén mindez arra sarkallta a kognitív viselkedésterapeutákat, hogy új terápiás megközelítéseket és módszereket dolgozzanak ki.

Az első kognitív viselkedésterápiás szemléletű személyiségzavar-terápia Aaron T. Becknek és munkatársainak köszönhető, melyet néhány évvel később a sématerápia és a dialektikus viselkedésterápia megjelenése követett.


A kognitív terápiák második hullámához tartozó sématerápiát Jeffrey E. Young dolgozta ki, és ezzel egy új, integratív pszichoterápiát teremtett.


A sématerápia kognitív viselkedésterápiás, kötődési, gestalt, tárgykapcsolati, konstruktivista és pszichoanalitikus iskolák elemeit foglalja egybe egy terápiás modellbe.


A hagyományos kognitív viselkedésterápiát azzal egészítette ki, hogy sokkal nagyobb hangsúlyt fektetett a pszichológiai problémák gyermek- és serdülőkori eredetének feltárására, emotív technikákra, a terapeuta-páciens kapcsolatra és a maladaptív megküzdési stílusokra.


Young elméletében a krónikus, kiterjedt lelki problémákat a korai maladaptív sémák jelenlétével magyarázza. Definíciója szerint a korai maladaptív sémák pervazív motívumok vagy mintázatok, melyek emlékekből, érzelmekből, kogníciókból és testi érzetekből állnak, és az egyénre magára és másokkal való kapcsolataira vonatkoznak.

Young szerint a sémák a gyermek veleszületett temperamentuma és a környezete közti kölcsönhatások következtében a betöltetlen alapvető érzelmi szükségletekből alakulnak ki, egész életen át finomodnak, megerősítődnek és jelentős mértékben diszfunkcionálisak.


Feltevése szerint az embereknek öt alapvető érzelmi szükségletük van:

  1. Biztonságos kötődés (ide tartozik a biztonságra, stabilitásra, gondoskodásra és elfogadásra való igény),

  2. Autonómia, kompetencia és az énazonosság érzése,

  3. A jogos igények és érzelmek kifejezésének szabadsága,

  4. Spontaneitás és játék, valamint

  5. Reális keretek és önkontroll

A betöltetlen szükségletek alapján öt sématartományt írtak le, amelyek összesen 19 féle sémát foglalnak magukban.


A korai maladaptív sémák jellemzői, hogy kora gyermekkorban adaptívak voltak, felnőttkorban azonban maladaptív megküzdési stratégiákat aktiválnak, háromfléle módon:

  • séma fenntartása révén - az ún. logikai hibák és maladaptív viselkedési módok megjelenésével

  • séma elkerülés által - gondolati, érzelmi vagy viselkedéses szinten

  • séma túlkompenzálással - vagyis amikor a személy épp az ellenkezőjét teszi annak, amit a sémája alapján tenne, elkerülve ezzel annak aktiválódását.

Személyiségzavarok kezelése során a sématerapeuták felismerték, hogy egyes sémák együttes jelenlétkor sajátos érzelmi, gondolati és viselkedési egységeket teremtenek meg aktiválódáskor, melyeket sémamódoknak nevezetek el.


A sémamódok aktiválódása során bizonyos maladaptív sémák, negatív érzelmek, elkerülő reakciók és önsorsrontó viselkedés uralja a páciens működését.


Gyakori sémamódok:

  • Sérülékeny Gyermek mód (elhagyott, elhanyagolt, magányos, depresszív, tehetetlen)

  • Dühös gyermek

  • Büntető és Követelőző Szülő módok (szigorú, önostorozó, önbüntető, elégedetlen, túlkövetelő)

  • Elidegenedett Védelmező Megküzdési mód (távolságtartó, érzelmeket gátló, elkerülő)

  • Egészséges Felnőtt

  • Boldog Gyerek

Ezek a sémamódok emocionális triggerek hatására aktiválódhatnak és bizonyos időperiódusonként válthatják egymást.

A terápia során törekszünk az egészséges felnőtt rész megerősítésére és a boldog gyermek mód megélésére.


A sématerápia segít a páciensnek és a terapeutának megérteni és rendszerbe foglalni a maladaptív sémák okozta visszatérő magatartási mintázatokat.

A modell segítségével a páciens képes lesz személyiségproblémáit egodisztonnak tekinteni és így erőt nyerni ezek elhagyására.

A terapeuta a pácienssel szövetségben küzd a sémák ellen, kognitív, affektív, viselkedéses és interperszonális technikákat alkalmazva.


A terápia fontos részét képezik az élményalapú és imaginációs technikák, és a limitált szülői újragondoskodás a terapeuta részéről.


Forrás: VIKOTE, Vágyi Petra - Sémáink fogságában


Királyné Molnár Emese

Kognitív és Sématerápiás Konzultáns



Comments


bottom of page