top of page
Keresés
Szerző képePszichoTeam

Mit tegyek öngyilkossági gondolatok esetén?

Frissítve: 2022. nov. 29.

Vannak időszakok, amikor megnövekszik a depressziós esetek száma. Ilyen lehet pl. a késő őszi, téli időszak is, amikor hamarabb sötétedik, rövidülnek a nappalok. A depresszió és az öngyilkossági gondolatok szorosan kapcsolódnak egymáshoz. A depressziós betegek 40-70%-ának lehetnek öngyilkossági gondolatai.

Mit tegyek, ha ilyen gondolataim vannak?


Első és legfontosabb:

1. Ne engedj a gondolatnak!

Akkor, az adott pillanatban lehet, hogy nem látsz kiutat, de ez változni fog!

Kis idő elteltével, amikor később visszagondolsz, már másként fogod látni a dolgokat. Ez mindenkivel így van!


2. Menj el egy olyan helyre, ahol biztonságban vagy!


3. Azonnal keress segítséget!

Oszd meg gondolataidat olyan emberrel/emberekkel, akiben megbízol, keresd fel őket, vagy keresd a kapcsolatot az alábbi elérhetőségek szakembereivel:

  • A Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége(LESZ) éjjel-nappal hívható, ingyenes telefonszáma felnőtteknek: 116-123. Az éjjel-nappal hívható telefonszám mellett hétfőtől péntekig 17–01 óra között skype-on is elérhetők a segítők. További információkról a szervezet honlapján tudsz tájékozódni ezen a linken.

  • Fiatalok számáraz az ország egész területéről ingyenesen hívható a Kék Vonal telefonszáma: 116-111 előhívó, vagy körzetszám nélkül. A fiatalok 0–24 órában elérik a segítőket, ahol teljesen anonim módon beszélgethetnek az őket foglalkoztató kérdésekről. Lehetőség van ezenkívül chat-en és e-mailen keresztül is segítséget kérni. További információkat a szervezet honlapján találsz ezen a linken.

  • Keresd fel a legközelebbi pszichiátriai osztályt, ahol azonnali segítséget fogsz kapni. Az öngyilkossági veszély akut pszichiátriai probléma, beutalót sem kell vinned, hogy fogadjanak, sőt járvány ideje alatt is kötelesek ellátni. Hívd fel a Központi Ágynyilvántartó 0–24 órában működő telefonszámát: 06-1-311-6000, hogy megtudd a lakcímedhez, tartózkodási helyedhez legközelebb eső pszichiátriai osztály címét, ahova be tudsz menni segítséget kérni.

Ilyenkor nem elég online időpontot foglalni egy pszichológushoz, ilyenkor azonnali segítségre van szükség!


4. Készíts ellentervet!

Ha korábban voltak már ilyen gondolataid, fontos feladat, hogy amikor épp jobban vagy/jól vagy, akkor készíts egy ellentervet, ami arról szól, hogy mit fogsz tenni, ha eluralkodnának rajtad az öngyilkossági gondolatok.

  • A terv része legyen, pl. hogy kiket, milyen sorrendben fogsz felkeresni ilyenkor; hogy mi az, illetve ki az, aki a segítségedre lehet, hogy túljuss a mélyponton. Fontos, hogy itt ne csak egy-egy személy szerepeljen, hanem ez egy lista legyen, sorrenddel. Ha az első helyen szereplő terv valamiért kiesik, akkor a listán szereplő következő sorszámú tervre térj át, és így folytasd. A listán szerepelhet például, hogy felkeresed valamelyik családtagodat, valamelyik barátodat, valamelyik krízisvonal szakemberét, vagy saját pszichológusodat, és ezek egymás után sorban is szerepelhetnek. A legvégére mindenképp érdemes a helyi pszichiátria elérhetőségét beilleszteni, ahol azonnal fogadnak. Mentsd el előre a krízisvonalnak telefonszámát és a legközelebbi pszichiátria elérhetőségét.

  • Ha éppen ott tartasz, hogy azon gondolkodsz már, hogy miként követnél el öngyilkosságot, vedd elő az ellentervet és cselekedj aszerint!

  • A terv segít, hogy el tudj menni egy olyan helyre, ahol biztonságban vagy!

Végezetül pedig egy fontos gondolat:

Figyeljünk oda egymásra is!

Az öngyilkossági rizikó jelei közé tartoznak a reménytelenség, bűntudat, az öngyilkossági gondolatok kifejezése akár verbálisan, akár indirekt módon.

Figyelmeztető jelek lehetnek ha valakinél az alábbiakat tapasztalod:

  • Ehhez hasonló kijelentések: „Megölöm magam” „Bárcsak halott volnék” „Inkább meg se születtem volna”

  • Túlságosan is foglalkoztatják a halál, a haldoklás kérdései.

  • Úgy köszön el másoktól, mintha örökre búcsúzna.

  • Elajándékozza a holmijait.

  • Elfordul a társasági kapcsolatoktól, magányba menekül.

  • Megváltoznak a mindennapi szokásai, ideértve az étkezési, vagy alvási szokásokat is.

  • Hirtelen hangulatváltozások: az egyik nap érzelmileg feldobott, majd másnap teljesen kedveszegett.

  • Valamilyen esemény miatt csapdába esettnek vagy reményvesztettnek érzi magát.

  • Öngyilkosság elkövetésére alkalmas eszközöket szerez be, gyógyszereket halmoz fel.

  • Kockázatos, vagy önpusztító dolgokat művel: drogozik, vagy vakmerően vezet.

  • Mind gyakrabban nyúl az alkoholhoz, vagy drogokhoz.

Fontos, hogy ne hagyd magára! Beszélgessetek nyíltan, keressetek segítséget!


depresszió

43 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page